GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

29 Kasım 2022

Çalışma Merkezleri Yeni Faaliyet Dönemini Başlattı!

Çalışma Merkezleri 10 farklı okuma grubu ve ders ile yeni faaliyet dönemini açtı!

Akademinin nabzını interdisipliner bir zeminde daha sıkı tutma hedefiyle yola çıkan Felsefe-Bilim Çalışmaları Merkezi, Siyaset Çalışmaları Merkezi, Tarih Çalışmaları Merkezi ve Toplum Çalışmaları Merkezi 2022-2023 dönemi faaliyetlerine başladı.

Lisansüstü öğrencilere yönelik okuma grubu, ders, atölye, seminer ve sunumlar gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştiren Çalışma Merkezleri 10 farklı okuma grubu ve ders için ilana çıktı. 5 Kasım 2022 itibariyle çalışmalarına başlayan okuma grubu ve dersleri toplamda 300’ü aşkın katılımcı takip ediyor.

Felsefe&Bilim Çalışmaları Merkezi bünyesinde toplamda 4 okuma grubu ve 1 ders açıldı. Nail Okuyucu’nun yürütücülüğünde Fıkıh Düşüncesinde Şahsiyet ve Toplumsal Bağın Kuruluşu başlıklı okuma grubu, Mustafa Yavuz’un yürütücülüğünde Canlı Bilimleri Felsefesi başlıklı okuma grubu, Yasin Ramazan Başaran yürütücülüğünde Metafizik ve Gerçeklik başlıklı okuma grubu, Mehmet Taha Boyalık yürütücülüğünde Delâilü’l- İ‘câz Okumaları başlıklı okuma grubu ve
Muhammed Bedirhan’ın yürütücülüğünde Vahdet-i Vücûd Metinlerine Giriş başlıklı ders katılımcıları ile çalışmalara başladı.

Siyaset Çalışmaları Merkezi bünyesinde 3 farklı okuma grubu ve 1 atölye açıldı. Ahmet Köroğlu yürütücülüğünde Din, Siyaset, Toplum Perspektifinden Türk Düşüncesi: İsmail Kara Okumaları başlıklı okuma grubu, Ali Osman Karaoğlu yürütücülüğünde Uluslararası Hukuk ve Sinema: Eleştirel Bir Yaklaşım başlıklı okuma grubu, Tuncay Başoğlu yürütücülüğünde İslam Tarihinde Fıkıh Eğitimi başlıklı okuma grubu, Vahdettin Işık ve Ercüment Asil yürütücülüğünde İslam-Batı Karşılaşması: Meydan Okumalar ve Cevaplar başlıklı atölye düzenleniyor.

Tarih Çalışmaları Merkezi bünyesinde ise M. Fatih Çalışır yürütücülüğünde Çevresel Tarih: Temel Meseleler ve Ana Metinler başlıklı okuma grubu açıldı. 

Geçtiğimiz yılı yoğun ilgi gören pek çok faaliyet ile tamamlayan Çalışma Merkezlerinde, dönemlik zaman dilimlerini baz almayan aktif bir faaliyet planlanması benimseniyor. Böylece sınırlılıklar olmadan dersler, okuma grupları ve atölyeler açılıyor; bunların bir çıktısı olarak seminer, sempozyum ve çalıştaylar düzenleniyor. Proje odaklı faaliyetler düzenleyen Çalışma Merkezleri bu hedefi doğrultusunda açtığı ders, okuma grubu ve atölyelerin sonunda elde edilen çıktıları İLEM Yayınları bünyesinde neşrederek bilim dünyasında kazandırıyor.